Кафедра процесів горіння та загальної хімії
КАФЕДРА ПРОЦЕСІВ ГОРІННЯ ТА ЗАГАЛЬНОЇ ХІМІЇ
DEPARTMENT OF BURNING PROCESSES AND GENERAL CHEMISTRY
Знання процесів горіння, хімії та фізики високотемпературних процесів є основою якісного виконання працівниками пожежної охорони своїх професійних обов’язків боротьби з вогнем, рятування людей і матеріальних цінностей та профілактики надзвичайних ситуацій.
Кафедра процесів горіння та загальної хімії створена у 2008 р. За період становлення на кафедрі сформувався науково-педагогічний колектив провідних фахівців, які на високому професійному рівні забезпечують навчально-виховний процес по всіх напрямках підготовки спеціалістів нашого університету, крім гуманітарного про.філю.
History of the department:
Кафедра процесів горіння та загальної хімії створена у 2007 р. За період становлення на кафедрі сформувався науково-педагогічний колектив провідних фахівців, які на високому професійному рівні забезпечують навчально-виховний процес по всіх напрямках підготовки спеціалістів нашого університету, крім гуманітарного про.філю.
Першим начальником кафедри ПГтаЗХ був підполковник сл.ц.з., к.т.н.. Баланюк В.М.
З 2 квітня 2013 р. начальником кафедри процесів горіння та загальної хімії призначений професор, доктор хімічних наук Михалічко Б.М.
Department staff:
Research and teaching staff:
Courses are taught at the department:
Scientific-methodical work of the department:
Науково-педагогічні працівники кафедри підготували значну кількість науково-методичної літератури в галузі навчальних дисциплін університету.
Доцент Ощаповський В.В. написав і видав підручник «Основи екології: навколишнє середовище і техногенний вплив», затверджений МОН України, рекомендований для курсантів і студентів, які навчаються у вищих навчальних закладах, в тому числі МНС України.
Професор Михалічно Б.М. написав великий сучасний навчальний посібник «Курс загальної хімії. Теоретичні основи».
Працівники кафедри добре відомі широкому загалу науковців світу своїми науковими на навчально-педагогічними публікаціями. Їх постійно запрошують до участі в різноманітних Міжнародних наукових конференціях. Наукові журнали з Європи, Америки, Азії, США, Великобританії, Німеччини, Россії та ін. країн просять надсилати статті для публікації, наукові видавництва різних країн пропонують друкувати монографії та підручники з різних галузей знань.
Отже, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності добре відомий всьому світові.
Material-technical base:
Теоретичні і практичні заняття з даних дисциплін проводяться в аудиторії кафедри, а лабораторні – у навчальній лабораторії процесів горіння і загальної хімії, що обладнана необхідними матеріалами і реактивами.
Лабораторія процесів горіння та загальної хімії
Лабораторія функціонує на базі Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. Вона оснащена необхідними приладами для визначення вибухо-пожежонебезпечних параметрів горючих речовин та матеріалів, а також вимірювальною технікою, випробувальним обладнанням і стандартними взірцями. Методики проведення випробовувань використовуються на базі нормативної документації. Лабораторія складається з двох підрозділів навчальної лабораторії і науково-дослідної лабораторії. В навчальній лабораторії за напрямом підготовки "Пожежна безпека" виконуються наступні лабораторні роботи:
- Визначення складу продуктів горіння;
- Визначення температури горіння речовин;
- Визначення схильності до самозаймання жирів, масел і інших матеріалів;
- Визначення концентраційних меж поширення полум я для горючих парів та газів;
- Визначення температури спалаху і швидкості вигоряння рідин;
- Визначення швидкості вигоряння твердих речовин;
- Визначення горючості речовин Вивчення гасіння полумя вогнегасними порошками та аерозолями;
- Дослідження механізму гасіння горіння методом охолодження;
- Дослідження процесу припинення горіння за допомогою флегматизаторів.
За хімічними напрямами заняття в лабораторії проводяться згідно напрямів Хімія і Хімія з основами біогеохімії
Areas of research:
Наукові дослідження проводяться за наступними напрямками:
- Вплив ударних газових хвиль на вогнегасну ефективність аерозолю солей калію (Баланюк В.М., Копистинський Ю.О.)
- Механізм інгібування процесів горіння нітрогенвмісних органічних речовин солями купруму (Михалічко Б.М.)
- Дослідження горючості композиційних матеріалів на основі епоксидних смол (Лавренюк О.І.)
- Дослідження токсичності продуктів горіння (Щербина О.М.)
- "Розробка методів визначення енергії іонних кристалічних граток та її використання для оцінки деяких фізико-хімічних характеристик конденсованих систем і газоподібних молекул" та "Вплив продуктів горіння на довкілля" (Ощаповський В.В.).
Science students and cadets:
Напрями науково-дослідної роботи товариства курсантів та студентів кафедри
1. „Дослідження горючості композиційних матеріалів на основі епоксидних смол" – керівник роботи доцент, к.т.н. Лавренюк О.І.
2. „Дослідження токсичності продуктів горіння: оксидів карбону, сульфуру і нітрогену" – керівник роботи доцент, к.фарм.н. Щербина О.М.
3. "Вплив продуктів горіння на довкілля" – керівник роботи доцент, к.х.н. Ощаповський В.В.
4. “Дослідження вогнегасної ефективності дисперсних систем на основі неорганічних солей калію” – керівник роботи начальник кафедри, полковник сл. ц. з., доцент, к.т.н. Баланюк В. М.
Курсанти і студенти під керівництвом працівників кафедри виконують теоретичні розрахункові і експериментальні дослідження, результатом яких є десятки публікацій статей у журналах і тезів доповідей на різних, в тому числі міжнародних конференціях.
Scientific research work:
Під керівництвом доцента В.М. Баланюка над дисертацією «Підвищення ефективності систем аерозольного пожежогасіння» працює ад’юнкт Копистинський Ю.О. Також доц. В.М. Баланюк керує дисертацією «Аерозольно-порошкове пожежогасіння» (ад’юнкт Марусяк Ю.М.).
За час існування кафедри науково-педагогічні працівники за результатами наукової діяльності опублікували чимало наукових праць, взяли участь у багатьох науково-практичних форумах та міжнародних наукових конференціях в Україні та за кордоном, зокрема, у Міжнародній науково-практичній конференції "Чрезвычайные ситуации: предупреждение и ликвидация" (Мінськ, Білорусія); Міжнародній науково-практичній конференції "Пожежна безпека" (Черкаси); наукових конференціях "Львівські хімічні читання" (Львів); Міжнародній конференції студентів, аспірантів і молодих вчених "Ломоносов" (Москва, Росія); Всеукраїнській з міжнародною участю конференції молодих учених "Наноматеріали в хімії, біології та медицині" (Київ); ХХІІІ Міжнародній Чугаївській конференції з координаційної хімії (Одеса); The International Disaster Reduction Conference, 20-26 August, 2007, Harbin (Китай), International Disaster and Risk Conference, IDRC, Davos, August 25-29, 2008. Davos, Switzerland, 2008 (Швейцарія); 17-21st Conferences on Current Trends in Computational Chemistry, October 31-November 1, 2008, Jackson, Miss., USA, 2008 (США) і по 2012 р.; Научной региональной конференции с международным участием «Химия-2010. Нанохимия» (Дубна, Росія); ХХІІ Міжнародній науково-практичної конференції «Актуальные проблемы пожарной безопасности» (Москва, 2010, Росія); 10th European Conference on Research In Chemistry Education (ECRICE) and 4th International Conference Research in Didactics of the Sciences (DidSci), 4-9 July 2010 (Краків, Польща); XVIth International Workshop on Quantum Systems in Chemistry and Physics (QSCP-XVI) September 11-17, 2011, Kanazawa, Japan (Японія); 5th International Conference on Research in Didactics of the Sciences. Pedagogical University of Krakow. Krakow, Poland (Польща); Міжнародна науково-методична конференція „Проблеми інтеграції національних закладів вищої освіти до Європейського освітнього середовища”, Харків, Україна; 21th Conference on Current Trends in Computational Chemistry, Jackson, Miss (USA, США) та інших міжнародних форумах в країнах Європи, Америки і Азії.
Доцент Ощаповський В.В. неодноразово виїжджав за кордон, представляючи результати своїх досліджень, підвищуючи міжнародний рейтинг Університету.